William ''Bill'' Wynne - Smoky New Jersey MemorialWilliam - czyli w zdrobnieniu: Bill - Wynne na­le­ży do amerykańskiego pokolenia II Wojny Światowej. To trener psów, foto­graf, nagradzany fotoreporter i rzecznik społeczności. Jest - a w zasadzie był - właścicielem jednego z najbardziej znanych psów w historii.

Pochodzi ze Scranton w Pensylwanii, ale dorastał w Cleveland w stanie Ohio, po przeprowadzce rodziców, gdy był jeszcze niemowlęciem.
Ożenił się z Margaret Roberts Wynne w dniu 28 września 1946 roku i pozostali małżeństwem przez ponad 57 lat, aż do chwili jej śmierci w roku 2004. Razem wychowali dziewięcioro dzieci. Do tej pory w ich rodzinie urodziło się dwadzieścioro siedmioro wnucząt i dwadzieścioro prawnucząt.

Smoky - Bohaterka wojennaW czasie II Wojny Światowej (od 12 stycznia 1943 do 27 listopada 1945) służył na południowo-zachodnim Pacyfiku i na Dalekim Wschodzie w 26 Eskadrze Photo Recon i 6 Eskadrze Photo Recon, stacjonujących na Nowej Gwinei, Biak Island, Luzon, Okinawie i w Korei. Między wrześniem a grudniem 1944 r., jako fotograf rozpoznania i kamerzysta odbył 13 misji bojowych, latając w 3 Eskadrze Ratowniczej z Biak Island na Ceram, Halmahera, Celebes, Borneo i Mindanao  Będąc członkiem 26 Eskadry Photo Recon pracował też jako technik w laboratorium oraz jako instalator kamery latając w samolocie rozpoznawczym F-5 Lighting (fot Recon P-38S). Odznaczony dwukrotnie Presidential Unit Citation (amerykańskie odznaczenie za szczególne zasługi w akcji) oraz ośmiokrotnie otrzymał odznaczenia Service Star.

Gdy stacjonowali na Nowej Gwinei, kolega Billa znalazł przerażoną, zagubioną suczkę rasy Yorkshire Terrier. Bill kupił ją od owego kolegi-żołnierza za 2 australijskie funty, równe około 6,44 ówczesnych dolarów. Sunia otrzymała imię Smoky (tzn. "zadymiona" na pamiątkę sytuacji, w jakiej została znaleziona).

Smoky - bawi i leczyIch wspólne przygody rozpoczęły się, gdy na Catalinie inżynierowie łączności operacyjnej w bazie lotniczej w Zatoce Lingayen, na wyspie Luzon, musieli przeprowadzić drut telegraficzny pod pasem startowym dla samolotów. Dzielna Smoky ów drut przywiązany do jej obroży przeciągnęła przez 70-stopową (21 m) tylko 8 calową (200 mm średnicy) rurkę. Smoky później towarzyszyła Billowi podczas licznych misji bojowych i wielokrotnie pomagała całemu korpusowi , m.in. przenosząc wiadomości.

Kapral SmokyGdy kapral Wynne został hospitalizowany z powodu zakażenia groźnym, tropikalnym wirusem, Smoky nie odstępowała go w szpitalu, "opiekując się" nim, a gdy wracał do zdrowia pomagając także innym żołnierzom. Gdy Wynne wrócił do formy, wielokrotnie odwiedzał lazaret wraz ze Smoky, która natychmiast stała się maskotką wszystkich żołnierzy i przez długi czas pozostawała na terenie szpitala. Suczka pomieszkiwała w szpitalu i towarzyszyła rannym, cierpiącym żołnierzom, a lekarze zauważyli, że chorzy bardzo dobrze reagują na obecność zwierzęcia, zaś ich stan z dnia na dzień ulega znacznej poprawie. Początkowo nie kojarzono tego z obecnością psa, jednakże wraz z upływem czasu poczęto snuć teorie o „zbawczej” mocy czworonoga. W ten sposób Smoky stała się pierwszym psem terapeutycznym na świecie :) Wynne i Smoky zapewniali także rozrywkę żołnierzom i rannym, gdyż Bill nauczył ją ponad 200 sztuczek.

Smoky i Sindbad - bohaterskie psySmoky otrzymała też swój wojskowy ubiór. Został on wykonany z filcu wełnianego przez australijskich wolontariuszy Czerwonego Krzyża w Townsville, Australia (1944). Bill ze swoją podopieczną byli wtedy na urlopie i po w tropikach Nowej Gwinei długo wszyscy odczuwali chłód. Ubranie miało i ten walor, że chroniło przed okropnie kąsającymi komarami. Smoky nosiła swój "mundur" w późniejszych misjach bojowych, gdyż samoloty wojenne nie miały izolacji ze względu na zagrożenie pożarowe. Na "mundurze" znalazły się dystynkcje kaprala (tzn. jej Opiekuna), spis miejsc stacjonowania (dwa lata), baretki odznaczeń - 8 gwiazd i 2 medali - a także symbol eskadry oraz AAF Wings ("skrzydła" lotniczej formacji Armii USA). 

Yorkie Doodle Dandy - książkaPo wojnie Bill wraz ze Smoky wrócili do Stanów Zjednoczonych, przy czym sunia została "przemycona" w zmodyfikowanej specjalnie masce tlenowej. Po krótkim pobycie w Hollywood, podczas którego Smoky (wraz z Opiekunem) staje się sławna, Bill wraca do domu w Cleveland, gdzie wystąpili z pokazami na wszystkich trzech kanałach telewizyjnych Cleveland.Pomnik Smoky w Cleveland

Smoky słynęła ze swoich sztuczek, jej ducha i jej wielkości. Cztero-funtowa (ok. 1,8 kg) Yorkshire Terrier-ka "wyszła" z dżungli na południowym Pacyfiku i stała się amerykańskim bohaterem wojennym oraz ambasadorem zwierząt-bohaterów ze wszystkich frontów II Wojny Światowej. A także pierwszym psem, o którym mówiono, że pomagał dochodzić do zdrowia. Byli więc - razem ze swoim Opiekunem - "prekursorami" dogoterapii na świecie :D

"Kapral" Smoky zmarła w wieku 14 lat, w dniu 20 lutego 1957 r. Smoky ma obecnie sześć pomników ku jej czci oraz swoje miejsca w kilku muzeach II Wojny Światowej w USA. Bill napisał o Smoky książkę "Yorkie Doodle Dandy" (nawiązanie do popularnej, narodowej piosenki Yankie Doodle[1] oraz popularnego w latach 40. musicalu "Yankie Doodle Dandy").

 


[1] Yankee - Doodle (czyt. /ˈjænki ˈduː.dəl/) – piosenka pochodzenia brytyjskiego popularna w USA w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość, uważana za pieśń narodową. Dziś pieśń ta jest hymnem stanu Connecticut. (tu możecie posłuchać - z pewnością nie raz ją słyszeliście :D)