(tylko do korespondencji): Szybowice 378,
48-200 Prudnik

Zmiany w mózgu spowodowane chorobą Alzheimera - źródło: www.alz.orgPoza chorobą Alzheimera jest wiele innych przyczyn utraty pamięci. We wszystkich rodzajach demencji mikroskopowe zmiany w mózgu zaczynają się na długo przed pierwszym objawem utraty pamięci. Wielu ludzi ma problemy z pamięcią - to nie znaczy, że mają chorobę Alzheimera. Jeśli ukochani lub nasi pacjenci doświadczają objawów demencji, najlepiej odwiedzić lekarza, aby można było określić przyczynę pojawiających się zaburzeń i wykluczyć lub potwierdzić chorobę.

Choroba Alzheimera - potocznie nazywana już niemal swojsko alzheimerem i niemal każdy już potrafi to wypowiedzieć bezbłędnie - (łac. morbus Alzheimer lub AD od ang. Alzheimer's disease) – to najczęstsza postać otępienia. Ocenia się, że w 2050 dotknie ona jedną na 85 osób. Jest to schorzenie neurodegeneracyjne, o nieznanej etiologii (przyczynach) i nieznanych środkach zaradczych, prowadzące do śmierci pacjenta.

Opisał ją po raz pierwszy w 1906 r. niemiecki neuropatolog Alois Alzheimer i od jego nazwiska pochodzi nazwa tej choroby. Najczęściej spotyka się ją u osób po 65. roku życia, lecz pojawia się również wcześniej, podobnie jak jej pierwsze symptomy, które mogą się ujawniać już w wieku średnim.

To nieuleczalne i postępujące schorzenie należy do najtrudniejszych zarówno dla samych chorych, jak i ich rodzin. Choć choroba ta może przebiegać u każdego pacjenta inaczej, to występują zwykle pewne charakterystyczne zmiany i dotyczą one NIE tylko pamięci - jak się powszechnie sądzi - ale także myślenia (wszelkich procesów poznawczych) i zachowania.

Add a comment
Czytaj więcej...
 
 

Zdjęcie rentgenowskie mózgu zdrowego i chorego

Mózg ma 100 miliardów komórek nerwowych (głównie neuronów). Jak zobaczymy w dalszej części, każda komórka nerwowa łączy się z wieloma innymi, tworząc sieci komunikacyjne. Grupy komórek nerwowych mają specjalne miejsca pracy. Niektóre uczestniczą w myśleniu, uczeniu się i zapamiętywaniu. Inne pomagają nam widzieć, słyszeć i odbierać zapachy. Aby wykonać swoją pracę, komórki mózgowe działają jak małe fabryki. Otrzymują dostawy, wytwarzają energię, konstruują sprzęt i pozbywają się odpadów. Ponadto przetwarzają i przechowują informacje oraz komunikują się z innymi komórkami.

Utrzymanie wszystkiego, do czego konieczna jest praca mózgu, wymaga precyzyjnej koordynacji, jak również dużych ilości paliwa i tlenu. Naukowcy uważają, że choroba Alzheimera uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie części (jakby oddziałów) fabryki komórek, ale nie są pewni, gdzie zaczyna się problem. Nie mniej, podobnie jak w prawdziwej fabryce, zarówno kopie zapasowe jak i awarie w jednym systemie, powodują problemy w innych obszarach. W miarę rozprzestrzeniania się szkód, komórki tracą zdolność do wykonywania swoich zadań, a w końcu umierają, co powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu i zanik umiejętności, wiedzy, wspomnień, itd.

Add a comment
Czytaj więcej...