(tylko do korespondencji): Szybowice 378,
48-200 Prudnik

Kategoria:

Czekolada - trucizna dla zwierzątCzekolada, a właściwie związki w niej zawarte są śmiertelną trucizną dla psów (również kotów, królików, gryzoni, papug), o czym wie niewielu opiekunów zwierząt. A tymczasem jest to drugie w kolejności pod względem częstości - po zatruciu nie­ste­ro­ido­wymi lekami prze­ciw­za­pal­nymi (ibu­pro­fen, pa­ra­ce­ta­mol, aspiryna) - zatrucie u psów. U kotów jest to mniej prawdopodobne, bowiem nie mają one receptorów słodkiego smaku i nie są tak łakome na słodycze.

Związki, które są niebezpieczne dla zwierząt, a zawarte są w czekoladzie to metyloksantyny, czyli m.in. teobromina, kofeina i teina (inne to eufilina, również występująca w kakao, a więc i w czekoladzie, będąca składnikiem leków rozkurczających drogi oddechowe, podobnie jak jej pochodna - aminofilina).

Jak wszystkie alkaloidy są one w większych ilościach trujące, czego doświadczyły osoby, które przesadziły z kawą w ciągu dnia. Jednak organizm człowieka dość szybko eliminuje je z organizmu, natomiast organizmy zwierząt nie mają takiej zdolności!

Dlatego toksyczne skutki działania tych substancji powodują dużo większe spustoszenia w organizmach zwierząt!

Add a comment
Czytaj więcej...
 
 
Kategoria:

Nosówka - chorują nań fretki i psyNosówka - wbrew wielu obiegowym poglądom - nadal jest groźną, zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą psów i fretek, cechuje się wysoką śmiertelnością oraz ciężkim przebiegiem. Podobnie się ma rzecz z opinią, iż dorosły pies nie zachoruje na nosówkę - jest wprost przeciwnie! Zwierzę dorosłe, nie szczepione co najmniej przez 2 lata, nawet gdy wcześniej było szczepione, jest zagrożone nosówką tak samo, jak nie szczepione szczenięta! Śmiertelność w tej chorobie wynosi od 30% do 80% w zależności od wieku zwierzęcia, jego stanu zdrowia, postaci choroby oraz szybkości i prawidłowości diagnozy.

Add a comment
Czytaj więcej...
 
 
Kategoria:

Koty zwykle są wrażliwsze, niż inne zwierzętaPanleukopenia kotów (łac. Panleucopenia infectiosa felinum) nazywana inaczej również: zakaźnym zapaleniem jelit kotów, tyfusem kocim, nosówką kotów (ang. Feline distemper), agranulocytozą, to zakaźna, wysoce zaraźliwa choroba wszystkich kotowatych wywoływana przez wirus FPV, bardzo podobny do CPV-2 wywołującego u psów parwowirozę. Przebiega z objawami zapalenia układu pokarmowego, wraz z towarzyszącą leukopenią (albo leukocytopenią - spadkiem liczby leukocytów, czyli krwinek białych). Śmiertelność wynosi od 50% do 90% w zależności od wieku i stanu zdrowia kota.

Choroba występuje na całym świecie, a przenoszona może być zarówno przez chore zwierzęta, jak i zwierzęta zdrowe (w tym psy) oraz ludzi - wystarczy, że człowiek lub zwierzę przebywało w pomieszczeniu w którym chorował kot, nawet gdy tego kota już tam nie ma.

Add a comment
Czytaj więcej...
 
 
Kategoria:

Zbyt długi sen może świadczyć o osłabieniuWysoce zakaźna choroba bakteryjna (wywoływana przez Leptospira canicola, Leptospira icterohaemorrhagiae rzadziej przez inne serotypy - bakterie gram-ujemne, z grupy krętków), znana już od połowy XIX w., również jako gorączka polna, choroba Stuttgardzka lub choroba Weila (który opisał ją u ludzi pod koniec tegoż wieku). Jest groźną chorobą zarówno dla nieszczepionych psów oraz kotów w każdym wieku, jak i dla człowieka (także bydła domowego i koni). Może mieć przebieg bezobjawowy, ostry bądź czasami nawet gwałtowny. U zwierząt bardzo młodych, osłabionych, czy nieszczepionych w ok. 50% przypadków może mieć skutek śmiertelny, zaś przy gwałtownym przebiegu lub leczona zbyt późno jest wysoce śmiertelna (do 90%). Ponadto często wywołuje i pozostawia po sobie powikłania w postaci uszkodzenia wątroby, czy nerek.

Add a comment
Czytaj więcej...
 
 
Kategoria:

Chory pies - fot. chalabala - FotoliaParwowiroza to ciężkie wirusowe zapalenie jelit (podobnie jak coronawiroza oraz rotawiroza) i jest bardzo niebezpieczną, bo trudną do wyleczenia chorobą wywoływaną u psów przez wirus CPV-2. Pominąwszy fakt, iż w zasadzie nie ma leków przeciw wirusom - można podać surowicę, jednak jest to sensowne tylko przez pierwsze 3 dni choroby i nieco łagodzi jej przebieg - to istotny jest fakt, iż organizm psa, który musi samodzielnie zwalczyć wirusy, jednocześnie błyskawicznie, w widoczny nawet dla laika sposób, ulega znacznemu osłabieniu. Dlatego choroba ta zbiera bardzo poważne żniwo wśród zwierząt, które na nią zapadły - śmiertelność sięga 70%, a czasem nawet 90%.

Add a comment
Czytaj więcej...
 
 
Kategoria:

Wścieklizna jest niebezpieczna dla małych kociątMimo, iż wśród zwierząt domowych - ze względu na masowe szczepienia - zagrożenie jest niewielkie, wścieklizna nadal może być groźna. Jest to zakaźna, nieuleczalna choroba wirusowa (Rabies virus) zwierząt, nie tylko psów, kotów, czy fretek, niebezpieczna również dla ludzi. Pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się w czasie od 2 tygodni do 2 miesięcy (może jednak wystąpić nawet do 2 lat) od kontaktu z chorym zwierzęciem lub jego śliną. Zakażenie następuje przez pogryzienie, zranienie lub dostanie się śliny zakażonego zwierzęcia do otwartej rany lub błony śluzowej jamy ustnej, oka, czy nosa.

Add a comment
Czytaj więcej...